Czy termiczne przekształcenie odpadów jest standardem w krajach rozwiniętych?

Tylko w Europie działa ponad 500 instalacji termicznego przekształcania odpadów. Ze względu na praktyczny brak oddziaływania na otocznie, są od wielu lat budowane w ścisłych centrach miast lub w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych. Są budowane w ścisłej zabudowie miast ze względu na dostęp do miejskich sieci ciepłowniczych, w których wykorzystywane jest produkowane w nich ciepło. Sztandarowymi przykładami są tu instalacje w Kopenhadze czy w Wiedniu.

Dowiedz się więcej

Termiczne przekształcanie odpadów jest standardem w krajach słynących z rygorystycznego podejścia do ekologii i recyklingu. Do najbardziej znanych Zakładów Termicznego Przetwarzania Odpadów zaliczyć można spalarnię odpadów komunalnych Spittelau w Wiedniu, która, pomimo że umiejscowiona jest w samym centrum miasta nie powoduje napięć społecznych ani sprzeciwów. Przeciwnie stała się wizytówką miasta oraz atrakcją turystyczną. Zakład może przekształcić termicznie około 250 tys Mg odpadów rocznie, w wyniku czego produkuje około 60 MW energii cieplnej, która wraz z energią produkowaną w pobliskiej elektrociepłowni trafia do ponad 60 tys mieszkań w Wiedniu.

Kolejnym spektakularnym przykładem jest działająca w Kopenhadze Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Amager Bakke. Jej dach jest wykorzystywany jako całoroczny stok narciarski, a na jej terenie zlokalizowane jest popularne centrum konferencyjno-restauracyjne. Rocznie ta instalacja może odzyskać energię z 400 tys. Mg odpadów.